Indeks w Kieszeni

Kategorie

Kategorie

Jak dostać się na uczelnie ekonomiczne?

Jak dostać się na uczelnie ekonomiczne?

Marzysz o karierze w finansach, ekonomii lub bankowości? Interesujesz się międzynarodowymi rynkami, giełdami, a może chciałbyś sprawować nadzór nad finansami przedsiębiorstw? To wszystko jest możliwe po ukończeniu studiów na uczelniach ekonomicznych! Kierunki finansowe oferują szerokie możliwości pracy i rozwoju w wybranej dziedzinie, a ze względu na społeczny aspekt nauk ekonomicznych, jest to świetny wybór zarówno dla matematyków jak i dla osób o bardziej humanistycznym nastawieniu!

Pierwszym krokiem do spełnienia tych marzeń jest wybór odpowiedniej uczelni i zapoznanie się z wymaganiami rekrutacyjnymi. Jeżeli interesuje Cię, jak dostać się na najlepsze uczelnie ekonomiczne w Polsce, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Co można studiować na uczelniach ekonomicznych?

Uczelnie ekonomiczne różnią się między sobą i oferują coraz to nowsze kierunki i ścieżki kariery. Na każdej z nich znajdziesz z pewnością najpopularniejsze programy studiów: 

ekonomię – ten kierunek oferuje Ci zdobycie szerokiej wiedzy na temat mechanizmów ekonomicznych zachodzących w gospodarce, zrozumiesz jaki wpływ na rozwój gospodarczy mają poszczególne czynniki i zyskasz narzędzia umożliwiające wykonywanie i wykorzystywanie różnych metod analitycznych.

finanse – kierunek występuje najczęściej w połączeniu z drugą dziedziną, np. rachunkowością lub bankowością. Absolwenci finansów mają szeroką wiedzę dotyczącą rynków finansowych w kraju i za granicą, zasad rachunkowości, funkcjonowania banków, zakładów ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych. Po studiach finansowych możesz znaleźć pracę w licznych instytucjach i przedsiębiorstwach, w końcu każde z nich jest związane z funduszami! Ten kierunek umożliwia wybór ścieżki kariery już podczas studiów, więc przy wyborze uczelni sprawdź, czy posiada interesujące Cię specjalizacje!

zarządzanie – jeżeli lubisz brać na siebie odpowiedzialność za organizację pracy, rozdzielać zadania i planować na kilka kroków do przodu, to zarządzanie będzie kierunkiem dla Ciebie! Poznasz metody i techniki planowania produkcji, zarządzania personelem czy przygotowywania projektów od A do Z. Kończąc ten kierunek zyskasz wiedzę pozwalającą na analizę i diagnozę pojawiających się problemów oraz rozwiniesz umiejętności miękkie, które są niezbędne dla dobrego managera. Część uczelni oferuje również inżynierskie studia z zarządzania i inżynierii produkcji.

międzynarodowe stosunki gospodarcze – w zglobalizowanym świecie niezbędna jest wiedza odnośnie procesów zachodzących w zmieniających się warunkach rynkowych. Ten kierunek odpowiada współczesnym potrzebom firm i instytucji działających na międzynarodowych rynkach. Poznasz na nim metody i zasady funkcjonowania globalnych korporacji, międzynarodowych instytucji finansowych oraz handlu zagranicznego.

analityka gospodarcza – to idealny kierunek dla osób zainteresowanych matematyką, informatyką i analizą zmieniającego się świata. Podczas tych studiów poznasz zaawansowane metody statystyczne, modele ekonomiczne i programy analityczne, które pozwolą Ci zbadać zachodzące zmiany i znaleźć rozwiązania powstających problemów. Kompetencje analitycznego i krytycznego myślenia są wysoko cenione na rynku pracy, więc to kierunek warty szczególnej uwagi!

Na uczelniach ekonomicznych znajdziesz również inne kierunki studiów, które mogą Cię zainteresować. Są to przykładowo: nieruchomości, logistyka, polityka społeczna, marketing, europeistyka czy gospodarka turystyczna. Szczegóły odnośnie poszczególnych kierunków znajdziesz najczęściej w zakładce Oferta Edukacyjna na stronie wybranej uczelni. Zapoznaj się z nimi dokładnie i wybierz kierunek, który Cię najbardziej interesuje. A może znajdziesz program, o którym wcześniej nawet nie pomyślałeś!

Najlepsze uczelnie ekonomiczne

Uniwersytety ekonomiczne znajdziesz we wszystkich większych miastach w Polsce. Ze względu na zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny ekonomii, finansów i zarządzania, zdecydowana większość współczesnych uczelni posiada wydział ekonomiczny, również na niewielkich uczelniach w małych miastach.

Od lat w rankingach kierunków ekonomicznych dominują uniwersytety ekonomiczne:

– Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

– Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

– Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

– Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

– Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

– Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

– Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Również wiele innych uczelni w całej Polsce oferuje kierunki z zakresu finansów i ekonomii. Warto natomiast pamiętać, że program studiów na różnych uniwersytetach może się od siebie znacznie różnić, dlatego przed wybraniem konkretnej uczelni warto dobrze poznać plan zajęć i oferowane specjalizacje.

Jak dostać się na uczelnie ekonomiczne?

Na uczelnie ekonomiczne kandydaci rekrutują się dokładnie w ten sam sposób, co na inne uniwersytety w Polsce: wynikami matury lub ścieżką olimpijską. Po wybraniu wymarzonej uczelni i konkretnego kierunku, przyszli studenci rejestrują się w systemie rekrutacyjnym i wypełniają formularz internetowy zgodnie z wymaganiami danej uczelni. Po jego uzupełnieniu pozostaje opłacić opłatę rekrutacyjną, która wynosi najczęściej 85 zł za wybrany kierunek (na niektórych uczelniach jest to jedna opłata za ogólną rejestrację na studia – na dowolną liczbę kierunków), a następnie czekać aż do ogłoszenia wyników!

Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre z uczelni prowadzą rekrutację na tzw. kierunek ogólny. Oznacza to, że pierwszy rok dla wszystkich studentów skupia się na podstawowych, ogólnoekonomicznych przedmiotach, które są obowiązkowe dla każdego. Wybór konkretnego kierunku następuje przeważnie po pierwszym roku studiów.

Ścieżka olimpijska

Wielu kandydatów na studia na uczelniach ekonomicznych bierze udział w różnych olimpiadach przedmiotowych, które ułatwiają kwalifikację na wymarzone studia. Przygotowanie się do olimpiady, zwłaszcza z przedmiotu, który Cię interesuje, może być świetnym pomysłem, który nie tylko pozwoli Ci zyskać szeroką wiedzę z wybranej dziedziny, ale również umożliwi szybszą rekrutację na studia!

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują uprawnienia, które umożliwiają im otrzymanie maksymalnej liczby punktów rekrutacyjnych (z danego przedmiotu lub z całej rekrutacji) lub zakwalifikowania się na studia z pominięciem procesu rekrutacyjnego. Szerokość uprawnień zależy od wybranej uczelni, osiągniętego wyniku oraz przedmiotu olimpiady. 

Poniżej przedstawiamy spis olimpiad przedmiotowych, interdyscyplinarnych oraz tematycznych, które uprawniają laureatów i finalistów do otrzymania maksymalnej liczby punktów rekrutacyjnych na najpopularniejszych uczelniach:

Olimpiada Przedsiębiorczości

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

Olimpiada Statystyczna

Olimpiada Matematyczna

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Olimpiada Fizyczna

Olimpiada Geograficzna

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna

Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego

– Olimpiada Języka Francuskiego

– Olimpiada Języka Hiszpańskiego

– Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego

– Olimpiada Języka Rosyjskiego

Ponieważ reguły obowiązujące na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i ulegają zmianom w każdej nowej rekrutacji, zaleca się sprawdzenie, w jakiej formie będą obowiązywały podczas interesującego Cię naboru. W tym celu warto regularnie odwiedzać Internetowe Rekrutacje Kandydatów (IRK) poszczególnych uczelni, gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące wymagań rekrutacyjnych.

Ścieżka maturalna

Najpopularniejszą metodą rekrutacji na studia jest standardowa ścieżka maturalna. W zależności od uczelni, a nawet od wybranego kierunku, wymagania odnośnie przedmiotów zdawanych na maturze mogą się różnić. Bez wątpienia jednym z najważniejszych przedmiotów maturalnych jest matematyka na poziomie rozszerzonym. Chociaż niektóre uczelnie, takie jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, pozwalają na rekrutację wynikiem z matematyki podstawowej, to zalecamy dobre przygotowanie się z tego przedmiotu, gdyż matematyka jest wiodącą dziedziną na studiach ekonomicznych.

Drugim przedmiotem maturalnym, który jest najczęściej wymagany do rekrutacji, jest język obcy nowożytny. Większość studentów zdaje maturę z angielskiego lub niemieckiego, ale w trakcie rekrutacji uznawane są również inne języki obce. W zależności od uczelni, wymagany jest poziom podstawowy lub rozszerzony. Wiele uniwersytetów uznaje oba poziomy matury lecz przyznaje im różną wagę.

 

 

Chociaż niektóre uczelnie wymagają wyłącznie dwóch przedmiotów rekrutacyjnych, to zdecydowana większość obliguje przyszłych studentów do podania wyników jeszcze jednej matury. Jej wybór jest bardzo zależny od uczelni, a często nawet od preferencji studenta. Uniwersytety Ekonomiczne często dopuszczają możliwość wyboru trzeciego wyniku maturalnego spośród matur rozszerzonych z: języka polskiego, geografii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, historii, a nawet biologii, chemii czy filozofii. Sprawdź dokładnie wymagania rekrutacyjne na wybranym przez Ciebie uniwersytecie i kierunku, aby jak najlepiej zaplanować przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego.

Poniżej przedstawimy przykładowe wymagania maturalne dla wybranych uczelni:

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – 1. matematyka lub fizyka (rozszerzony), 2. jeden spośród przedmiotów: fizyka, informatyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie (rozszerzony), 3. język obcy (rozszerzony / dwujęzyczny), 4. inny język obcy (podstawowy / rozszerzony) – uwaga! SGH wymaga również podejścia do testu wiedzy o przedsiębiorczości

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – w zależności od kierunku: 1. matematyka lub język obcy (podstawowy/rozszerzony), 2. wybrany przedmiot zgodnie z kierunkiem (podstawowy/rozszerzony)

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego – 1. matematyka (rozszerzony), 2. język polski (podstawowy / rozszerzony), 3. język obcy (podstawowy / rozszerzony)

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – 1. matematyka, 2. język obcy, 3. jeden przedmiot do wyboru spośród następujących: język polski, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, fizyka, chemia, biologia, informatyka, filozofia

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – 1. język obcy nowożytny (podstawowy / rozszerzony), 2. jeden przedmiot do wyboru spośród następujących: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka, wiedza o społeczeństwie

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – trzy dowolne matury pisemne na poziomie podstawowym, rozszerzonym lub dwujęzycznym

Jak zatem widzisz, wymagania rekrutacyjne znacznie się różnią w zależności od wybranej uczelni. Zapoznaj się z nimi jak najwcześniej, aby odpowiednio zaplanować ścieżkę edukacji.

Progi punktowe wykazują znaczną różnorodność, osiągając najwyższe wartości na renomowanych uczelniach, takich jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu czy Akademia Leona Koźmińskiego. Dodatkowo, co roku ulegają one zmianom. Porównywanie progów uczelni staje się trudne z uwagi na zróżnicowaną pulę punktów do uzyskania oraz rozbieżne metody ich przyznawania.

 

Podsumowanie

Studia ekonomiczne to świetny wybór dla osób zainteresowanych działaniem gospodarki, pracą w finansach czy w analityce biznesowej. Wymagają dobrej znajomości matematyki oraz języka angielskiego, a także umiejętności modelowania danymi i analitycznego myślenia. Rekrutując się na uczelnie ekonomiczne pamiętaj o regularnym sprawdzaniu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów) oraz wymagań poszczególnych uczelni. Pamiętaj o dwóch ścieżkach rekrutacji i wybierz tą, która bardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom i możliwościom!

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami i wydaniami.

Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowościami
i wydarzeniami.
Subskrybując, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Indeks w Kieszeni. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona przygotowana przez Zyskowni.pl