Jakie zmiany na maturze z fizyki nastąpią w 2023-2024?

Jakie zmiany na maturze z fizyki nastąpią w 2023-2024?

Egzamin maturalny to jeden z elementów niezbędnych, aby dostać się na studia. Matura od 2023 roku będzie odbywać się w nowej formule, jednak zmiany na maturze z fizyki nie nastąpią. Mimo tego warto jednak się do niej dobrze przygotować, w czym skutecznie pomoże Ci zespół doświadczonych prowadzących Indeksu w Kieszeni na kursie do matury z fizyki.

 


 

Źródło: www.pexels.com

 


Wybierając nasz kurs możesz mieć pewność, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy abyś zdał maturę z bardzo wysokim wynikiem. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się, jak wygląda arkusz maturalny, jakie zagadnienia powinieneś przyswoić oraz przede wszystkim, jaka jest data przeprowadzenia matury z rozszerzonej fizyki, to zapraszamy do lektury!

 


 

Matura z fizyki – kiedy? 

 


Egzamin maturalny z fizyki na poziomie rozszerzonym zostanie przeprowadzony 19 maja 2023 roku. Termin dodatkowy natomiast przypada na 15 czerwca 2023 roku. Wyniki egzaminu natomiast będą dostępne 7 lipca 2023 roku.

 


 

Jaki materiał należy opanować do matury z fizyki?

 


Do ogólnych wymagań maturalnych do egzaminu z fizyki należą:

umiejętność wykorzystania pojęć oraz wielkości fizycznych do opisywania zjawisk, a także wskazywanie przykładów ich obecności w otoczeniu;

zdolność rozwiązywania problemów dzięki wykorzystaniu praw i zależności fizycznych;

planowanie oraz przeprowadzanie obserwacji, a także doświadczeń i wysnuwanie wniosków na podstawie ich wyników;

posługiwanie się informacjami z analiz materiałów źródłowych, a także tekstów popularnonaukowych.

 


Istnieje także szczegółowy zakres zagadnień, które opublikowano w aneksie do Informatora. Wyglądają one następująco:

mechanika;

mechanika bryły sztywnej;

grawitacja i elementy astronomii;

drgania;

termodynamika;

elektrostatyka;

prąd elektryczny;

magnetyzm;

fale i optyka;

fizyka atomowa;

elementy fizyki relatywistycznej i fizyka jądrowa.

 


Matura z fizyki w formule 2015 oraz 2023 będzie przeprowadzana zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi, a nie tak jak do tej pory – w oparciu o podstawę programową.

 


 

Zmiany na maturze z fizyki – jak wygląda egzamin?

 


 

Źródło: www.pexels.com

 


Na maturze z fizyki w roku 2023 do rozwiązania będzie od 25 do 35 zadań. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich z nich uczeń może otrzymać maksymalnie 60 punktów.

Uczeń na rozwiązanie całego arkusza maturalnego otrzymuje 180 minut, czyli trzy godziny zegarowe.

 


 

Co możesz zabrać ze sobą na maturę z fizyki? 

 


Uczniowie oprócz samego długopisu mogą mieć przy sobie przybory pomocnicze. Zdecydowanym niezbędnikiem każdego maturzysty decydującego się na zdawanie egzaminu z fizyki jest kalkulator naukowy. To duża pomoc w rozwiązywaniu zadań, która jednocześnie znacznie skraca czas przeznaczony na ich prawidłowe obliczenie.

Można także zabrać ze sobą linijkę, a także wybrane wzory i stałe fizykochemiczne. Dokładniejsze informacje dotyczące materiałów oraz przyborów pomocniczych, z których będą mogli korzystać maturzyści w 2023 roku, zostaną ogłoszone w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 


 

Jak przygotować się do egzaminu?

 


Przygotowanie z zakresu całego materiału to niemałe wyzwanie nawet dla fanatyków fizyki. Często natłok materiału jest tak duży, że po pewnym czasie niezwykle trudno go przyswoić w całości.

W uporządkowaniu zagadnień i wszystkich niezbędnych informacji może skutecznie pomóc Ci Indeks w Kieszeni. Dzięki naszym doświadczonym prowadzącym oraz kursom przygotowującym z całego zakresu wiedzy niezbędnej do napisania matury z fizyki na wysokim poziomie możesz mieć pewność, że z egzaminu wyjdziesz zadowolony.

5/5 - (na podstawie 13 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl