Wszystkie najważniejsze informacje, które musisz znać podchodząc do tegorocznej edycji Olimpiady Historycznej Juniorów!
Olimpiada Historyczna Juniorów powstała w 2019 r. i choć jej tradycja nie jest długa, to wyrosła ona na gruncie OH dla szkół ponadpodstawowych, której pierwsza edycja odbyła się w 1974 r. Dzięki temu OH Juniorów gwarantuje sprawdzone metody oraz lata doświadczenia w organizacji takich zawodów. Jednocześnie, swoją krótką historią, niesie świeżość formuły.
Typ: Test
Czas trwania: 90 minut
Forma: Pytania zamknięte i zadania otwarte krótkiej odpowiedzi oraz jedno zadanie dłuższej wypowiedzi. Pytania obudowane są w liczne materiały źródłowe np. ikonografie lub mapy.
Liczba punktów do zdobycia: 50
Kwalifikacja do kolejnego etapu: do kolejnego etapu z każdej szkoły przechodzi trzech uczniów, którzy uzyskali przynajmniej 30 punktów.
Etap ten składa się z testu oraz z wypowiedzi ustnej.
Typ: Test
Czas trwania: 90 minut
Forma: Część pisemna to test składający się z różnorodnych zadań otwartych, a także zamkniętych.
Liczba punktów do zdobycia: 50
Kwalifikacja do następnej części: 20% uczestników części pisemnej (nie więcej niż 30), którzy uzyskali najwyższe wyniki
Typ: Wypowiedź ustna
Forma: Część ustna obejmuje rozmowę z komisją polegającą na prezentacji wybranego zagadnienia z puli dostępnych na stronie OH (ta część trwa maksymalnie 5 minut), odpowiedzi na pytania dotyczące powyższego, a także jednej z lektur wybranej przez ucznia z Wykazu opublikowanego na stronie OH.
Liczba punktów do zdobycia: 50
Kwalifikacja do kolejnej fazy: Z każdego okręgu 3 uczniów z najwyższymi wynikami (w przypadku okręgu w Warszawie 6 uczniów)
Ostatnie etap zawodów składa się z testu pisemnego i wypowiedzi ustnej
Typ: Test
Czas trwania: 60 minut
Forma: Część pisemna to test składający się z różnorodnych zadań otwartych, a także zamkniętych, które dotyczą tematu przewodniego publikowanego na stronie OH wraz z zagadnieniami szczegółowymi oraz wykazem niezbędnych do jego opracowania źródeł historycznych i literatury w terminie określonym w Terminarzu
Liczba punktów do zdobycia: 50
Typ: Wypowiedź ustna
Forma: Część ustna obejmuje rozmowę z komisją polegającą na odpowiedzi na dwa pytania dotyczące wiadomości i umiejętności z zakresu podstawy programowej oraz na temat zgłoszonych przez uczestnika 3 lektur (dwie lektury z wykazu Komitetu Głównego, jedna lektura zaproponowana przez uczestnika).
Liczba punktów do zdobycia: 50
Na podstawie wyników punktowych III etapu ustalana jest kolejność uczestników. Finalistą zostaje uczestnik mający co najmniej 30 punktów, a laureatem uczestnik mający co najmniej 75 punktów.
Wiedza potrzebna na OH Juniorów obejmuje podstawę programową przedmiotu historia w szkole podstawowej.
Szczególnie istotne podczas przygotowań do OH Juniorów są pola takie jak:
Laureaci i finaliści Olimpiady Historycznej Juniorów mogą liczyć na wiele cennych nagród. W ciągu ostatnich edycji były to między innymi:
Skuteczne przygotowanie do OH Juniorów wymaga opanowania sporej ilości teoretycznych wiadomości, jak również wyrobienia u uczestnika rozumienia zjawisk historycznych i umiejętności efektywnego prezentowania ich.
Nasi kursanci biorący udział w zajęciach otrzymują dostęp do obszernej bazy materiałów, w skład której wchodzą: prezentacje multimedialne, kartkówki, karty pracy, zadania domowe i wiele innych!
Wszyscy nasi uczniowie oprócz dopracowanych treści dydaktycznych mają również bieżący kontakt z Prowadzącym – zwycięzcą lub laureatem najwyższego miejsca licealnej Olimpiady. Odpowiada on na wszelkie pytania natury merytorycznej, jak również motywuje, wspiera podczas nauki i służy własnym doświadczeniem.
Koniecznie zajrzyj na dedykowaną Olimpiadzie podstronę, na której znajdziesz oferowane przez nas formy przygotowania. Oferujemy między innymi kursy, które pomogą Ci usystematyzować wiedzę i skutecznie przygotować się do zmagań olimpijskich.
Strona przygotowana przez Zyskowni.pl