Jak i gdzie sprawdzić wyniki matur?

Jak i gdzie sprawdzić wyniki matur?

Każdy maturzysta czeka na dzień, kiedy pozna wyniki swoich egzaminów. Nie ma co się dziwić, matura to przecież jeden z najważniejszych egzaminów w Twoim życiu. Decyduje o tym, na jakie studia możesz iść, a to z kolei określa – na jaką pracę będziesz mógł liczyć po otrzymaniu dyplomu. Dlatego tegoroczni maturzyści w napięciu czekają na datę 5 lipca, kiedy to poznamy wyniki matur.

Proces uzyskiwania wyników ukończenia szkoły ponadpodstawowej może być frustrujący i dezorientujący. Dlatego stworzyliśmy ten przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć jak sprawdzić wyniki, gdzie to zrobić i od czego zacząć rekrutację na studia. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że 5 lipca 2022 około godziny 8.30 nie tylko dostaniesz informacje o tym, jak poszedł Ci egzamin, ale możesz także odebrać swoje świadectwo. Należy wtedy zalogować się na indywidualne konto ucznia i odświeżać witrynę, żeby sprawdzić, czy wyniki już się pojawiły. Powinny pojawić się najpóźniej do godziny 10.00 

Gdzie i kiedy pojawią się wyniki matur?

Źródło: www.pixabay.com

Jeśli z przyczyn losowych nie możesz odebrać świadectwa osobiście, możesz napisać upoważnienie zaufanej osobie, która zrobi to za Ciebie. Takie upoważnienie nie musi być poświadczone przez notariusza, ale muszą być w nim dane, które pozwolą zidentyfikować upoważnionego. Są to między innymi: imię, nazwisko, numer PESEL.

Już wkrótce dowiemy się jak poszło tegorocznym maturzystom. W zeszłym roku w maju, matury nie zdała ponad jedna czwarta podchodzących do egzaminu, aż niechlubne 25,5% osób. Najwięcej, bo 21% uczniów poległo na matematyce, a 7% na języku polskim.

Gdzie sprawdzić wyniki matur?

Podczas semestru powinieneś dostać od dyrektora placówki, w której zdawałeś egzamin maturalny indywidualny login i hasło do konta na specjalnym portalu uruchomionym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. W tym portalu będą prezentowane wyniki egzaminów maturalnych.

 

Jak sprawdzić wyniki matur?

– Zaloguj się do swojego konta ZIU za pomocą loginu i hasła, który otrzymałeś w swojej szkole,

– Jeśli zapomniałeś hasła, kliknij odnośnik „nie pamiętam hasła”, na zintegrowany z kontem adres e-mail przyjdzie nowe hasło w ciągu kilku lub kilkunastu sekund,

– Po zalogowaniu wybierz egzamin, którego wynik chcesz poznać: w tym przypadku „egzamin maturalny”,

– Twoim oczom ukażą się procentowe wyniki egzaminów,

– Jeśli chcesz sprawdzić błędne i prawidłowe odpowiedzi z konkretnych przedmiotów – kliknij wybrany egzamin,

Wyniki matury możesz poznać również w swojej szkole, odbierając przy okazji świadectwo wraz z aneksami.

Jak sprawdzić wyniki matur?

Źródło: www.unsplash.com

Rekrutacja na studia 2022 – kiedy złożyć dokumenty?

Dokumenty na studia, co prawda niepełne, mogłeś złożyć jeszcze przed poznaniem wyników egzaminów maturalnych. Po piątym lipca należy je uzupełnić o skan świadectwa maturalnego. Jeśli wcześniej nie uczestniczyłeś w rekrutacji, to wprowadź swoje dane do systemu zaraz po tym, jak poznasz wyniki matur. Większość uczelni prowadzi rekrutację mniej więcej do połowy lipca.

Niektóre uczelnie kończą rekrutację w dniu podania wyników egzaminów maturalnych, ale spokojnie. Rekrutację przeprowadzisz również online, więc zaraz po poznaniu swojego wyniku egzaminu możesz do niej przystąpić.

Terminy wyników rekrutacji na studia na najpopularniejszych uczelniach w Polsce:

– Uniwersytet Warszawski: 19.07.2022;

– Politechnika Warszawska: 11.07.2022;

– Uniwersytet Jagielloński: 15.07.2022;

– Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 18.07.2022;

– Uniwersytet Łódzki: 14.07.2022;

– Uniwersytet Gdański: 29.07.2022.

 

Wymagania dotyczące dokumentów rekrutacyjnych mogą zmieniać się zależnie od uczelni, ale zawsze należy do nich świadectwo maturalne. Należy zazwyczaj dołączyć jeszcze formularz, czy też ankietę osobową. Niektóre uczelnie wymagają dodatkowego egzaminu lub pracy wykonanej przez kandydata – na przykład, jeśli chcesz starać się o przyjęcie na kierunki artystyczne.

Na popularnych uczelniach wyższych w Polsce, terminy składania dokumentów rekrutacyjnych, mogą się różnić od siebie. Jako przykład przedstawiamy terminy poszczególnych uczelni:

– Uniwersytet Warszawski: od 20.07.2022 do 22.07.2022;

– Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: od 20.07.2022 do 22.07.2022;

– Politechnika Warszawska: od 12.07.2022 do 15.07.2022;

– Szkoła Główna Handlowa w Warszawie: od 21.07.2022 do 26.07.2022;

– Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: od 19.07.2022 do 27.07.2022;

– Uniwersytet Jagielloński: od 5.07.2022 do 7.07.2022;

– Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: od 15.07.2022 do 19.07.2022;

– Politechnika Łódzka: do 12.07.2022;

– Uniwersytet Medyczny w Łodzi: od 12.07.2022 do 23.07.2022;

– Uniwersytet Łódzki: od 15.07.2022 do 19.07.2022.

 

Jakie dokumenty wymagane są na uczelnię?

Źródło: www.pixabay.com

Egzaminy poprawkowe, czyli co, jeśli wyniki matur nie będą zbyt wysokie? 

Żeby matura została uznana za zdaną musisz zdobyć minimum 30 procent pozytywnych odpowiedzi. Jeśli egzamin główny Ci nie wyszedł i chciałbyś przystąpić do poprawki, to dostaniesz taką możliwość 23 sierpnia we wtorek o godz. 9:00. Będzie to egzamin pisemny. Egzaminy ustne z języka polskiego, języków nowożytnych oraz języków mniejszości narodowych – nie będą przeprowadzone. Wyniki poprawki poznasz 9 września 2022 roku. Do takiego egzaminu może przystąpić osoba, która nie zdała egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu w części pisemnej pod warunkiem, że żaden z jej egzaminów nie został unieważniony. Żeby mieć możliwość przystąpienia do poprawki musisz zgłosić chęć przystąpienia do danego egzaminu do dnia 12 lipca. Musi to być pisemne oświadczenie złożone przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Podsumowanie

Jeśli zdawałeś w tym roku maturę, musisz uzbroić się w jeszcze chwilę cierpliwości. Już 5 lipca 2022 około godziny 8.30 poznasz wyniki swojego egzaminu. Jeśli poszło Ci dobrze, rozpoczniesz proces rekrutacji na studia, jeśli natomiast gorzej, będziesz miał szansę zdać poprawkę i skorzystać z rekrutacji uzupełniającej. Egzamin maturalny to pierwszy poważny egzamin, który może wpłynąć na Twoją przyszłość oraz na wybór dalszej drogi kształcenia. Trzymamy kciuki, żebyś uzyskał wyniki, o których marzysz i zapewnią Ci one przepustkę na wymarzony kierunek studiów.

5/5 - (na podstawie 17 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl