fbpx

Jak się ubrać na maturę?

Jak się ubrać na maturę?

Egzamin maturalny to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdej młodej osoby. Mimo iż uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ich rodzice z reguły nadmiernie stresują się tym wyzwaniem, to nie ma co ukrywać – stanowi ono zwieńczenie kilkuletnich przygotowań. Może również zaważyć na tym, jakie uczelnie będą stały przed nami otworem, jeśli zdecydujemy się iść na studia. W tym artykule dowiesz się, jaki strój na maturę wybrać, by pomagał, zamiast przeszkadzać. Zachęcamy również do sprawdzenia naszej oferty kursów maturalnych.


Jak ubrać się na maturę?

Źródło: www.pexels.com


Odpowiedni strój w dniu egzaminu dojrzałości


Pierwsza rzecz, którą warto zaznaczyć, to, że matura maturze nierówna. Inne wymogi czekają na nas w przypadku tych pisemnych, inne, gdy czeka nas matura ustna. Rozwiązując egzamin i nie odpowiadając przed komisją, ważna jest nasza wygoda. W końcu w ławce spędzimy kilka godzin. Nie oznacza to jednak, że możemy przyjść w dresie. Ogólna zasada mówi, że na każdym egzaminie obowiązuje strój galowy (a przynajmniej elegancki).


Co ubrać na pisemny egzamin maturalny?


W przypadku młodych mężczyzn najlepszym wyborem byłby garnitur, jednak, jeśli masz obawy, że odbije się to na Twoim komforcie, w zupełności wystarczą materiałowe spodnie i klasyczna biała koszula.

W miarę możliwości pamiętaj również o eleganckich (najlepiej skórzanych) butach. Niewskazane będzie noszenie tego dnia butów sportowych, chociaż większość nauczycieli raczej przymknie na to oko.

W przypadku pań koszula również będzie w porządku, a oprócz damskiego garnituru mają one większe pole manewru, bo w grę wchodzą też żakiety czy spódnice albo klasyczna “mała czarna”.

Na pisemnym egzaminie maturalnym sprawdzi się wszystko to, co założyłbyś na imprezę rodzinną pokroju komunii czy uroczystych urodzin. To, czy piszesz maturę na poziomie podstawowym czy rozszerzonym, nie ma znaczenia w kwestii tego, jaki strój wybrać.


Dlaczego strój na maturę jest ważny?Źródło: www.unsplash.com


Matura ustna – jaki strój będzie odpowiedni np. na maturę z języka polskiego


W przypadku przystępowania do matury ustnej (np. z języka polskiego czy angielskiego) sprawa ma się już zupełnie inaczej. Musimy pamiętać, że w tym przypadku uczniowie zdający egzamin będą ocenianymi przez komisję. Niezależnie od Twoich osobistych przekonań na temat formalizmu w ubiorze, powinieneś zastanowić się przy wyborze stroju maturalnego, jak zostaniesz, świadomie czy nie, oceniony ze względu na niego przez nauczycieli.

Miejmy na względzie, że w pokoleniu rodziców czy dziadków obecnych uczniów podejście do ubioru w placówkach oświatowych wyglądało zupełnie inaczej. Siłą rzeczy nauczyciele z sentymentem wspominają czasy własnej młodości i to, jak byli ubrani zdając ten ważny egzamin. Właśnie dlatego postaraj się zaplusować korzystając z kilku z poniższych rad:

– koniecznie załóż białą koszulę (ewentualnie błękitną);

– jeśli w Twoim stroju planujesz założyć spodnie, niech będą to naprawdę eleganckie spodnie (odpadają np. jeansy);

– wybieraj stonowane kolory (biały, szary, granatowy itp.);

– trzymaj się standardowych strojów maturalnych. Jeśli chcesz zaznaczyć swój indywidualny styl, możesz zrobić to jakimś drobnym, kolorystycznym akcentem (np. krawatem, apaszką, poszetką, pinem do marynarki lub żakietu, wstążką czy skarpetami).

Teoretycznie nie ma znaczenia, czy podchodzisz do matury ustnej z języka angielskiego czy jakiegokolwiek innego – kieruj się w przypadku stroju maturalnego znajomością swoich nauczycieli.


Jaki strój na maturę wybrać?Źródło: www.pexels.com


Strój na maturę – porady praktyczne


Teraz czas na kilka bardziej przyziemnych rekomendacji:


Wcześniejsze przygotowanie


Dzień matury sam w sobie jest na tyle stresujący, że warto zadbać o możliwie kompleksowe przygotowanie. Niezależnie, czy finalnie zdecydujesz się na strój galowy czy coś bardziej “smart casual”, wyłóż wszystkie ubrania na dzień przed.


Pamiętaj o żelazku


Jeśli zdecydujesz się założyć koszulę, upewnij się również, że będzie wyprasowana!


Matury to marato


Zastanów się, czy będziesz miał przygotowane ubrania na każdy kolejny dzień matur. Piszesz ich co najmniej kilka, więc w razie czego zadbaj o regularne pranie rzeczy, które założysz ponownie. Matury różnią się czasem trwania, przebiegiem – również to weź pod uwagę! Szczegółowy przebieg każdego z egzaminów możesz sprawdzić w naszej bazie wiedzy maturalnej.


Garnitur maturalny nie musi być drogi


Nie musisz wydawać fortuny, by zdobyć elegancki strój odpowiedni na dzień egzaminów maturalnych. Tym bardziej że w tym wieku wciąż nasze ciało może się zmieniać i za rok czy dwa mogłoby się okazać, że ubranie nie będzie już na nas pasowało. Garnitur maturalny można wypożyczyć lub poszukać go na vinted czy w second-handzie.


Czy muszę ubrać się elegancko na próbne matury?


Co szkoła to obyczaj, jednak na ogół nie jest to wymagane. Pamiętaj jednak, że jak sama nazwa mówi, chodzi o spróbowanie. Nie tylko tego, jak pójdzie Ci pod względem merytorycznym, ale również dyspozycji psychicznej i ogólnego przygotowania. Warto zatem spróbować założyć na siebie to, co normalnie planowalibyśmy w dniu matury, by możliwie odtworzyć to, jak będzie wyglądał egzamin.

Matura próbna będzie świetną okazją do sprawdzenia, czy nie obetrą nas buty, krawat nie będzie uwierał pod szyją itp. Próbne matury to dodatkowo okazja np. by sprawdzić, czy kawa wypita przed egzaminem pomoże nam w koncentracji czy wręcz przeciwnie.


Strój na maturę – podsumowanie poradnika


Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu udało się nam przekonać Cię, że podczas egzaminu maturalnego warto mieć pewność, iż strój będzie nam pomagał, a nie przeszkadzał. Podczas matury każdy chce wyglądać dobrze, ale pamiętaj, że najważniejsze to czuć się komfortowo i w zgodzie ze sobą. Wszystkie powyższe rady mogą być tylko ogólnym drogowskazem.

To, jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości, głównie podyktowane będzie pewnością siebie płynącą z posiadanej wiedzy. A tę najlepiej uzyskać od doświadczonych dydaktyków! Koniecznie zajrzyjcie do zakładki poświęconej skutecznym przygotowaniom do matury! Już tysiące uczniów z całej Polski swój egzamin maturalny zdało z wynikiem, umożliwiającym rekrutację na wymarzone kierunki studiów!

5/5 - (na podstawie 11 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl