Wywiad z prowadzącą kurs maturalny z matematyki
Dzisiaj rozmawiamy z Aleksandrą Kawką, jedną z prowadzących kurs maturalny przygotowujący do egzaminu z matematyki z Indeksem w Kieszeni.
Indeks w Kieszeni: Cześć! Dzięki, że zgodziłaś się na wywiad 😊 Może zaczniemy od tego, jak u Ciebie zaczęła się przygoda z matematyką? Dlaczego właśnie ta dziedzina?
Moja przygoda zaczęła się od szkoły podstawowej, kiedy już od 1 klasy miałam osiągnięcia w różnorodnych konkursach. Nauka matematyki zawsze przychodziła mi z łatwością, dlatego w liceum, mimo uczęszczania do klasy biologiczno-chemicznej bez ulubionego rozszerzenia, chętnie poświęcałam czas na samodzielną naukę do rozszerzonej matury.
Wszyscy wiemy, że matematyka jest królową nauk. Uwielbiam w niej to, że aby rozwiązywać jej liczne problemy, wystarczy logiczne myślenie oraz niewielka dawka teorii, dzięki czemu nigdy nie czułam przeciążenia materiałem do zapamiętania i mając opanowaną podstawę, byłam w stanie rozwiązywać skomplikowane zadania. Nauka jej zawsze sprawiała mi przyjemność ☺.
IwK: A Ciebie co najbardziej interesuje w matematyce?
Jest ona uniwersalnym narzędziem, którego wyniki pozostające niezmienne prawdziwe pomagają np. w opisywaniu zjawisk przyrodniczych. Jeśli chodzi o działy, których nauka sprawia mi największą radość, byłyby to trygonometria oraz geometria analityczna!
IwK: Czy od początku miałaś konkretne plany odnośnie studiów? Wiedziałaś na jaką uczelnię chcesz się wybrać?
Zdecydowanie nie ☺. Chciałam być otwarta na nowe możliwości do ostatniego możliwego momentu, chociaż z tyłu głowy zawsze miałam kierunek lekarski oraz studiowanie w Warszawie ze względu na niezliczone możliwości rozwoju.
IwK: A jak wyglądała Twoja nauka do matury?
Opierała się ona głównie na samodzielnej pracy polegającej na rozwiązywaniu ogromnej liczby zadań, gdyż według mnie jest to najlepszy sposób na całkowite zrozumienie tematu. Oprócz tego, pomagałam swoim znajomym w nauce, a to jest również zaskakująco skuteczna metoda nauki!
IwK: Co uważasz, że zadecydowało o tym, że udało Ci się uzyskać wysoki wynik?
Kluczowa była dla mnie systematyczność oraz motywacja, gdyż umożliwiły mi nieprzerwany rozwój oraz utrwalanie nabytej wcześniej wiedzy.
IwK: Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które polegają wyłącznie na zajęciach szkolnych w przygotowaniu do matury?
Według mnie, brakuje im dokładności przy rozwiązywaniu zadań, przez co często formułują niepełną odpowiedź, a te błędy mogą być weryfikowane zdecydowanie za późno, przez co są nadal popełnianie. Wiadomo też, że przez brak indywidualnego podejścia do ucznia, spada jego poziom motywacji i sumienności, co negatywnie wpływa na jego naukę.
IwK: Czy uważasz, że matura z matematyki jest trudna na tle pozostałych przedmiotów?
Uważam, że trudność matury to pojęcie względne. Na pewno, tak jak każde rozszerzenie, jest wyzwaniem, ale dla mnie była jednym z łatwiejszych egzaminów, które zdawałam. Mimo wszystko jestem w stanie zrozumieć, że może być jedną z najcięższych dziedzin do zdania, gdyż trzeba obyć się z rodzajami zadań i umiejętnie na nie odpowiadać.
IwK: Czy wiedza zdobyta podczas przygotowań do matury przydaje Ci się podczas studiów, przyszłej pracy zarobkowej?
Na pewno jest dobrą podstawą, na której możemy się opierać podczas dalszej nauki. Ważniejszy na pewno jest sam sposób intensywnej nauki, który przyda się na później studiach.
IwK: No dobrze, a co poza nauką? Jakie masz zainteresowania poza matematyką?
Przez połowę swojego życia trenowałam taniec towarzyski i do dzisiaj mam go w sercu, ale w pewnym momencie musiałam z niego zrezygnować, poświęcając większość swojego czasu nauce do Olimpiady Chemicznej, która zawsze sprawiała mi przyjemność. Interesuję się również psychologią oraz kognitywistyką. Oprócz tego, często gram w siatkówkę, uwielbiam czytać kryminały oraz książki fantasy, a także grać w gry komputerowe.
IwK: Co Twoim zdaniem zyskują podopieczni inicjatywy Indeksu w Kieszeni przygotowując się na kursie pod opieką Mentorów?
Przede wszystkim indywidualne podejście oraz ciągły kontakt z doświadczonymi osobami w danej dziedzinie, dzięki czemu są w stanie zrobić duże postępy w małej jednostce czasu. To również szansa na znalezienie odpowiedzi na nurtujące Was pytania odnośnie przedmiotu, jak i studiów!
IwK: Wiele osób obawia się, że ciężko będzie im nauczyć się do matury z matematyki korzystając z e-learningu. Dlaczego Twoim zdaniem jest to możliwe?
E-learning umożliwia stały kontakt ze świetnymi nauczycielami, bez względu na kilometry dzielące ich od uczniów. Jest to na pewno szansa na rozwój oraz poznanie nowego punktu widzenia. Dzięki przygotowanym przez nas materiałom, nie powinniście mieć problemu z przyswojeniem wiedzy nawet przy nauce zdalnej ☺.
IwK: Dzięki za wywiad!